• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Yitirdiklerimiz

Müşfik Kenter’i Kaybettik

e-Posta Yazdır PDF

musfik-kenterSanata ömrünü adamış, Türk tiyatrosunun büyük ustası Müşfik Kenter’i kaybetmenin üzüntüsünü derinden yaşıyoruz. Sadece sanat dünyası değil ülkemiz için de büyük bir kayıp olduğunu düşündüğümüz bu değerli insanı, ODTÜ ADT olarak daha önce ağırlamış olmaktan onur duyuyoruz.

Başta sevenleri olmak üzere, tüm sanat dünyasına ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.

 

Muammer Aksoy’u Saygıyla ve Özlemle Anıyoruz

e-Posta Yazdır PDF

Adalet ve demokrasi haftası, Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü gün 24 Ocak’la başlar, Muammer Aksoy’un öldürüldüğü gün 31 Ocak’la biter. Siyasal Bilgiler Fakültesi Anayasa Hukuk Profesörü Muammer Aksoy da katledilen diğer aydınlarımız gibi laikliğin ve hukuk alanında yapılan devrimlerin savunucusuydu. Kendi deyimiyle “her alanda kendileri gibi düşünmeyenleri ve farklı inançlara sahip olanları ezmeyi, yok etmeyi din uğruna cihat sayan vicdan özgürlüğü düşmanları” tarafından, 31 Ocak 1990 tarihinde Ankara’daki evinin önünde haince kurşunlanarak öldürüldü.

Öldürülüşünün 22. yıldönümünde Prof. Dr. Muammer Aksoy’u saygı ve özlemle anıyoruz.

 

Uğur Mumcu’yu Saygı ve Özlemle Anıyoruz

e-Posta Yazdır PDF

Terör ve irticaya kalemiyle savaş açan, yargısız adalete, adaletsiz hukuka karşı duran araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu, demokrasiyi amaç edinmiş, haksızlığa, hukuksuzluğa sessiz kalmamış, dönemin perde arkasında kalan olaylarını araştırıp belgelerle ortaya çıkarmıştı.

Kendini demokrat, laik, cumhuriyetçi, Atatürkçü, devrimci olarak tanımlayan, emekten, tüm hak ve özgürlüklerden yana, emperyalizmin, çıkarcıların, vurguncuların ve yobazların ise karşısında olan Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 tarihinde arabasına konan bombayla öldürüldü.

“Bir keskin kalem, bir kırık gözlük” ifadesi ile özdeşleşen demokrasi şehidi Uğur Mumcu’yu öldürülüşünün 19. yılında saygı, sevgi ve
özlemle anıyoruz.

 

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı Kaybettik

e-Posta Yazdır PDF

Etkinliklerimize katılmış olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 13 Ocak 2012 tarihinde hayatını kaybetti. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz. Rauf Denktaş’ı her zaman sevgi, saygı ve minnetle anacağız.

 

İsmet İnönü’yü Ölümünün 38. Yıldönümünde Saygı, Sevgi ve Özlemle Anıyoruz

e-Posta Yazdır PDF

Merhaba Arkadaşlar,

Atatürk’e saldırmanın moda haline geldiği günümüzde Atatürk’e ve onun getirdiklerine doğrudan saldıramayanlar dönemin “ikinci adamı” İsmet İnönü’ye saldırmaya devam ediyorlar. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında ve devrimlerin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynayan İnönü, Lozan Barış Antlaşması’nda ağırbaşlı ve soğukkanlı tutumunu koruyarak Türkiye’nin geleceğini etkileyecek diplomatik başarılar kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’na ancak savaşın sonucu belli olduktan sonra girerek, yıllar boyu savaşlardan muzdarip olan halkın daha fazla kayıp vermesini engellemiştir. Bugün kimi kesimlerce kazandığı başarılara bakılmaksızın Hitler’e benzetilerek diktatör olmakla suçlanan İnönü, koltuk ve iktidar sevdalısı siyasetçilerin aksine Türkiye’de çok partili hayata geçişin mimarı olmuş, 1950 seçimini kaybettiğinde “Benim en büyük yenilgim, en büyük zaferimdir.” sözüyle demokrasiye olan inancını ve samimiyetini göstermiştir.

Bugün kimi çevrelerce acımasızca eleştirilen ve suçlanan İnönü’nün Türkiye siyasi tarihinde kazanmış olduğu zaferler Türkiye’nin demokratikleşme sürecindeki yerini perçinlemiştir. İsmet İnönü’yü ölümünün 38. yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.

 

Devrim Şehidi Kubilay’ı Saygıyla Anıyoruz

e-Posta Yazdır PDF

Merhaba Arkadaşlar,

Atatürk’ün önderliğinde kurulmuş olan Cumhuriyet, dogmalaşmış fikir ve düşüncelerin yerine her zaman bilimi ve akılcılığı tercih etmiştir. İmparatorluktan sıyrılıp bir ulus devlet oluşturulan bu süreçte insan, kulluktan yurttaşlığa geçmiş ve birey kimliğine kavuşmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, insanı etnik kökeni ve dini inancı ne olursa olsun onu koruyan ve kollayan bir anlayışla kurulmuştur. Bu amaçla din ve devlet işleri birbirinden ayrılmış ve dinin siyasal amaçlarla kötüye kullanılmasının önlenmesi Cumhuriyet yönetiminin temel hedeflerinden biri olmuştur.

Ancak Cumhuriyet’in dayandığı değerleri kendilerine tehdit olarak gören ve Atatürk devrimlerini içine sindiremeyen kişi ve gruplar tarih boyunca kendilerini çeşitli eylemler ve isyanlarla göstermişlerdir. Bu kişi ve gruplara, onların eylemlerine karşı duran ve gericilikle kararlı bir şekilde mücadele eden ve bu uğurda hayatını kaybeden kişiler de her zaman olmuştur.

Bu kahramanlardan biri 23 Aralik 1930 tarihinde Cumhuriyet’e karşı ayaklanan ve şeriat isteyen Derviş Mehmet öncülüğündeki gerici olaylarda kurban olan Mustafa Fehmi Kubilay’dır. Gericilere karşı savaşan ve bu uğurda başını veren “devrim şehidi” Cumhuriyet Öğretmeni Kubilay’ı saygıyla anıyoruz.

 


yazarlar

ozgenacar27 Mart 2015
Özgen Acar
'YOLSUZLUK ALGISI!'


Cumhuriyet

1

yazar146 26 Mart 2015 
Özgür Mumcu
DAİMİ DİKTATÖR


Cumhuriyet

2

ezgi basaran 200x20025 Mart 2015 
Ezgi Başaran
ARINÇ-GÖKÇEK KAVGASININ GİZLEDİĞİ ASIL NOKTA

Radikal

3

butunyazilar


Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50