• Yazıtipi boyutunu arttır
 • Varsayılan yazıtipi boyutu
 • Yazıtipi boyutunu azaltır
Etkinlikler

Taksim Gezi Parkı İçin Güvenpark'tayız

e-Posta Yazdır PDF

geziparkıslider

Taksim Gezi Parkı’nın yerine AVM yapılmasına karşı 4 gündür süren eylemlerde göstericiler polisin çok sert müdahalesiyle karşılaştı. Olaylarda ülke genelinde yüzlerce kişi gözaltına alındı ve yaralandı. Tüm bu yaşananları protesto etmek ve Taksim'de mücadeleye destek vermek için bugün saat 16.00’da herkesi Güvenpark’taki eyleme davet ediyoruz.

Etkinliğin Facebook adresi :

https://www.facebook.com/events/455749374514707/?fref=ts

 

Köy Enstitüleri Fotoğraf Sergisi

e-Posta Yazdır PDF

koy

6 - 7 Mayıs tarihlerinde İbrahim BELEK tarafından hazırlanan Köy Enstitüleri fotoğraf sergisi ODTÜ kütüphanesi girişinde yer alan Furuzan Olşen sergi salonunda olacaktır.

Hepinizi bekliyoruz.

 

V. Perşembe Toplantısı Kemalizm'in Oluşumunda Bir Süreç : Kadro Hareketi

e-Posta Yazdır PDF

Kemalizm'in Oluşumunda Bir Süreç : Kadro Hareketi konulu V. Perşembe Toplantımızı 25 Nisan 2013, Perşembe günü saat 17.45'te Yönetim Kurulu Üyemiz Umut TUKAÇ'ın sunumuyla gerçekleştireceğiz.

Herkesi bekliyoruz...

kadro umut dusukcozunurluk

 

"Muhafazakarlaşan Türkiye" Konulu Toplantımızı Gerçekleştirdik

e-Posta Yazdır PDF

Muhafazakarlaşan Türkiye” konulu IV. Perşembe Toplantımızı Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa ÇEVRİM’in sunumuyla gerçekleştirdik.

Toplantıda sırasıyla muhafazakarlığın teorik arka planı, Aydınlanma Çağı ve Fransız Devrimi'nin muhafazakarlığa etkisi, muhafazakarlık türleri, muhafazakarlıkta önemli değerler ve kurumlar ve son olarak da muhafazakar bir parti olarak AKP ve Türkiye başlıkları incelendi.

Aile, toplum, din, devlet ve tarih açısından AKP'nin muhafazakar politikalarının da tek tek incelendiği toplantıda, muhafazakarlığın tıpkı modern öncesi dönemde olduğu gibi, devrimin anti-tezi olarak, bundan sonra da var olacağına değinildi. AKP'nin muhafazakar politikalarının bugün insan hakları, demokrasi ve özgürlükler yönünden topluma zarar verdiği sonucuna ulaşıldı.

SAM 1927 SAM 1920

SAM 1929

 

2012 - 2013 Bahar Dönemi IV. Perşembe Toplantısı "Muhafazakarlaşan Türkiye"

e-Posta Yazdır PDF

2012-2013 Bahar Dönemi IV. Perşembe ToplantımızMuhafazakarlaşan Türkiye, ODTÜ ADT Yönetim Kurulu Üyesi  Mustafa ÇEVRİM'in sunumuyla 18 Nisan 2013, Perşembe günü saat 17.45’te topluluk odamızda (Fizik bölümü alt kat) gerçekleştirilecektir.

Hepinizi toplantımıza bekliyoruz.

cevrimpersembe kucuk

 

"Liberalizm" Konulu 2012 - 2013 Bahar Dönemi III. Perşembe Toplantısı'nı Gerçekleştirdik

e-Posta Yazdır PDF

 “Liberalizm” konulu III. Perşembe Toplantımızı Disiplin ve Denetleme Kurulu Üyemiz Gülüzar KÖYSÜREN’in sunumuyla gerçekleştirdik.

Toplantıda öncelikle aristokrasi ve burjuvazi çatışması, Aydınlanma Çağı, Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi gibi olguların liberalizmin oluşumundaki etkisinden bahsedildi. Ardından Locke, Rousseau, Montesquieu gibi düşünürlerin eşitlik, özgürlük gibi liberalizmin temel değerlerine ilişkin görüşleri konuşuldu. Atatürk’ün fikirsel anlamda Rousseau’nun “halkın doğrudan iktidara katılımı” ve “insanlar arasındaki eşitliğin sağlanması” gibi ilkelerinden etkilendiğine vurgu yapıldı.

Bugünün liberalizminin de konuşulduğu toplantıda, Türkiye’deki liberallerin gerçek anlamda liberal ideolojinin temellerinden uzak olduğuna ve dönemin iktidarına ya da gücüne göre fikirlerini kolaylıkla değiştirebildiklerine değinildi.

DSC02236  DSC02238

DSC02246

 

Tolga Çandar Konseri

e-Posta Yazdır PDF

Bu sene 13.sünü gerçekleştireceğimiz yardım kampanyamızı Balıkesir'in Balya ilçesinde bulunan Şamile Altıntaş İlkokulu'na düzenleyeceğiz. Yardım kampanyamız yararına 24 Nisan 2013, Çarşamba günü saat 20.00'da KKM-A (Kültür Kongre Merkezi) salonunda Tolga ÇANDAR konseri düzenlenecektir.

Biletlere Kültür ve Kongre Merkezi'nden, Fizik bölümü alt katında bulunan topluluk odamızdan ve tanıtım masalarımızdan ulaşabilirsiniz.

(Öğrenci : 5 TL, Tam: 10 TL)

Etkinlik sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yardım kampanyamız ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için "Yardım Kampanyası Broşürü"nü inceleyebilirsiniz.

Herkesi bekliyoruz!

Konser kucuk

 

2012-2013 Bahar Dönemi III. Perşembe Toplantısı : Liberalizm

e-Posta Yazdır PDF

Liberalizm konulu 2012-2013 Bahar Dönemi III. Perşembe Toplantımız, ODTÜ ADT Disiplin ve Denetleme Kurulu Üyesi Gülüzar KÖYSÜREN'in sunumuyla 11 Nisan 2013, Perşembe günü saat 17.45’te topluluk odamızda (Fizik bölümü alt kat) gerçekleştirilecektir. Hepinizi toplantımıza bekliyoruz.    

sitlib4

 

"19 Ocak'tan 19 Ocak'a" Belgesel Gösterimi

e-Posta Yazdır PDF

                                                      hrant dink 2

Planlı ve organize bir şekilde hazırlanmış Hrant Dink suikastinin üzerinden 6 yılı aşkın bir süre geçti. Bu zamana kadar Hrant cinayetinde adalet hala yerini bulmadığı gibi Hrant davasında ismi geçen resmi görevliler bu süre içerisinde terfilerle ödüllendirildiler. Bize ise hala cevaplanmamış sorular kaldı.

04 Nisan 2013 Perşembe günü saat 17.45’te “19 Ocak’tan 19 Ocak’a” isimli belgesel gösteriminin ardından Hrant Dink’i, işlenen organize cinayeti ve sonrasındaki dava sürecini tartışıyoruz.

Hepinizi bekliyoruz...

 

Batsın Sizin Gazeteciliğiniz!

e-Posta Yazdır PDF

                                                          batsın sizin

Batsın Sizin Gazeteciliğiniz!

Türkiye, başını kaldırıp çevresinde olup bitene bakan her insanın çok kolay anlayabileceği gibi bugün demokrasi ve özgürlükler açısından çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Adalet, hukuk, insan hakları gibi evrensel kavramlar bugün iktidar ya da yargı tarafından hiçe sayılıyor. Ülkede adaleti, demokrasiyi tesis etmekle ve ülkeye refahı getirmekle sorumlu kurumlar bugün belirli kesimlerin ideolojik çıkarları doğrultusunda kullanılıyor.  Bu çıkarımları yapmak için hükümetin bugün toplumsal hayatın düzenlenmesi konusunda izlediği politikaları incelemek, Başbakan ve kurmaylarının söylemlerine bakmak ya da Ergenekon, Balyoz ve Oda TV gibi içindeki hukuksuzlukları sağır sultanın bile duyduğu davaların sürecine göz atmak yeterli olacaktır.

Peki, Türkiye’de tüm bunlar olup biterken basın ne yapıyor?

İlk akla gelen ve sizin de söylememi beklediğiniz ilk şey “Yandaş Medya”. Evet bugün basın, iktidarın bir propaganda aracı haline gelmiştir, evet bugün basında farklı görüşler seslerini çıkarmamakta, basın özgürlüğünden bahsedilememektedir.

Ben basının tüm bu bildiklerimizden daha farklı bir yüzüne değineceğim bugün.

Demokratik rejimlerde basın, halkın sesidir ve görevi, halkı bilgilendirmek, gördüğü yanlışları, hukuksuzlukları kamuoyunun dikkatine getirmektir. Ülkemizde demokrasinin iyi işlediği söylenemez ama buna rağmen basın halka doğru ve nitelikli haber yapmaktan vazgeçmeli midir?

28 Mart günü internetteki birçok haber sitesinde ve çeşitli gazetelerde bir haber vardı ki bana göre medyanın yandaş olmasından çok daha büyük bir ayıptır.

“Cezaevindeki paşa eşini nasıl hamile bıraktı?” başlığıyla verilen haberde Balyoz davasının tutuklu sanığı emekli paşanın hastanede eşini hamile bırakmasından ve ardından hücre cezası almasından bahsediliyordu. Sabah gazetesinin manşete taşıdığı bu haber Milliyet, Radikal, Vatan gibi büyük gazetelerin internet sitelerinde de yer aldı. 

Paşanın kim olduğu, eşini nasıl hamile bıraktığı, olayın nasıl gerçekleştiği gibi bu saçma haberin içeriğiyle kesinlikle ilgilenmiyorum ve başkalarını da ilgilendirmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu haber medyanın, insanların özel yaşam alanına müdahalesinin en açık örneklerinden biridir. Reyting uğruna insanların mahremiyetini ayaklar altına alan bu haber anlayışının “haber etiği” kavramıyla hiçbir alakası yoktur. Bu, “Çıplak fotoğrafları için tıklayınız…”  anlayışının bugün daha fazla okura ulaşmak adına siyasetle harmanlanmış halidir.

Ergenekon, Balyoz ve Oda TV davasındaki sahte delillerden, neden içeride olduklarını anlamadan yıllarca hapis cezasına çarptırılan, yıllardır ailesini görememiş mahkûmların yaşadıkları mağduriyetlerden bahsetmeyen medyamız artık onların özel hayatlarını halka deşifre etmeyi tercih ediyor.

Zamanında yaptıkları haberlerden, yazdıkları yazılardan dolayı canından ya özgürlüklerinden olan usta gazetecilerin amaçları özgürlüklerin ve demokrasinin hâkim olduğu bir Türkiye’ydi. Ama bugün izlenen bu habercilik anlayışını sürdüren gazeteciler, Türkiye’nin anti-demokratikleşmesinde en az bugünkü iktidar kadar tarih karşısında sorumlu olacaklardır.

Geçenlerde Başbakan’ın gazetecilere yaptığı yorumu ben de aynen alıntılıyorum. Ama bunu Başbakan gibi basın özgürlüğünü kısıtlayıcı bir yaklaşımla değil, sadece bugünkü durumu içler acısı olan Türk basını tarafından daha fazla tıklanma uğruna yapılan bu ahlaksız haber anlayışına bir kızgınlıkla söylüyorum: “Batsın sizin gazeteciliğiniz!”.

Mustafa ÇEVRİM
ODTÜ ADT Yönetim Kurulu Üyesi 

 

 

"Başkanlık Sistemi ve Türkiye" Konulu 2012 - 2013 Bahar Dönemi II. Perşembe Toplantısı'nı Gerçekleştirdik

e-Posta Yazdır PDF

ODTÜ ADT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ece YÜCE'nin sunumuylaBaşkanlık Sistemi ve Türkiye konulu 2012-2013 Bahar Dönemi II. Perşembe Toplantımızı gerçekleştirdik.

DSC02220  DSC02224

DSC02226

 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 / 5

yazarlar

ozgenacar27 Mart 2015
Özgen Acar
'YOLSUZLUK ALGISI!'


Cumhuriyet

1

yazar146 26 Mart 2015 
Özgür Mumcu
DAİMİ DİKTATÖR


Cumhuriyet

2

ezgi basaran 200x20025 Mart 2015 
Ezgi Başaran
ARINÇ-GÖKÇEK KAVGASININ GİZLEDİĞİ ASIL NOKTA

Radikal

3

butunyazilar


Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50