• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Basın Bildirisi

Doğru Bilgi Edinme Hakkı Ve Akp İktidarında Medya Üzerine Basın Bildirisi

e-Posta Yazdır PDF

medyaslider

                    DOĞRU BİLGİ EDİNME HAKKI VE AKP İKTİDARINDA MEDYA ÜZERİNE BASIN BİLDİRİSİ

Son Güncelleme: Perşembe, 19 Eylül 2013 06:45 Devamını oku...
 

ODTÜ Öğretim Elemanları ve Çalışanları Şiddete Karşı Çıktı !

e-Posta Yazdır PDF

odtua2

ODTÜ Öğretim Elemanları ve Çalışanları daha önce üniversitemize karşı da uygulanmış olan, en temel demokratik hak ve özgürlükleri şiddet kullanarak engellemeye çalışan iktidar anlayışının ülkemizde yaygınlaştırılmasına karşı çıktılar.

Son Güncelleme: Perşembe, 19 Eylül 2013 06:45 Devamını oku...
 

"Hukuk Barikatın Arkasında Tutsak!"

e-Posta Yazdır PDF

balbaytutsak

8 Nisan günü Silivri’de artık toplum nezdinde artık hiçbir inandırıcılığı kalmamış Ergenekon davasının duruşması gerçekleştirilecek. Binlerce insan adalet için, yapılan hukuk katliamını tüm dünyaya duyurmak için 8 Nisan’da Silivri’de olacak.

Tutukluluğunun 5. yılına giren milletvekili ve gazeteci-yazar Mustafa Balbay da 8 Nisan için tüm yurttaşlara çağrıda bulundu. Herkesi duruşmayı izlemeye davet eden Balbay: “Barikatları zorlamasınlar. Güvenlik güçleri ile hiç yüz yüze gelmesinler. Barikatın önünde bir resim çekip sosyal medyada ‘hukuk barikatın arkasında tutsak’ diye tüm dünyayla paylaşsınlar.” dedi.

Son Güncelleme: Perşembe, 19 Eylül 2013 06:45 Devamını oku...
 

"Türkiye'de İfade Özgürlüğü Saldırı Altında"

e-Posta Yazdır PDF

                                                              490-300 1

Türkiye'deki demokrasi ve özgürlük sorunlarına artık dünya da sessiz kalmıyor. Ülkemizde yaşanan sorunlara son olarak hazırladığı bir raporla "Uluslararası Af Örgütü" dikkat çekti.

Evrensel İnsan Hakları Bildirgesini ve uluslararası standartlarca belirlenmiş her türlü insan hakkını savunma ve teşvik etmeyi amaç edinmiş uluslararası bir sivil  toplum kuruluşu olan Uluslarası Af Örgütü kaleme aldığı raporda "Türkiye'de ifade özgürlüğü saldırı altında" dedi.

Son Güncelleme: Perşembe, 19 Eylül 2013 06:45 Devamını oku...
 

Son Dönemde Yaşanan Terör Saldırıları ve Kürt Sorunu Hakkında Basın Bildirisi

e-Posta Yazdır PDF

Son günlerde artan terör olayları yüzünden pek çok asker-sivil vatandaşımızı kaybetmiş bulunmaktayız. ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu olarak yaşanan saldırılarda yaşamını yitirenlere Tanrı’dan rahmet, yaralılara acil şifa, kederli ailelere ve Türk ulusuna başsağlığı ve sabır diliyoruz. Ülkemizin en önemli sorunu olan terörü bir kez daha lanetliyoruz.
Had safhaya ulaşan terör olayları yüzünden bir ay gibi kısa bir zaman diliminde yaşamını yitiren asker-sivil sayısı neredeyse elliye ulaşmıştır. Terör örgütünün artan kanlı saldırıları yüzünden her gün şehit verir duruma gelinmesi tüm Türk milleti açısından üzüntü vericidir. ODTÜ ADT olarak, toplumu derinden yaralayan bu gelişmeler hakkındaki düşüncelerimizi kamuoyunun dikkatine sunarız:

Devamını oku...
 

Türkiye’de Yargı Güvenilirliği Üzerine Basın Bildirisi

e-Posta Yazdır PDF

Günümüzde çağdaş toplumlar açısından ideolojiler ve uluslar üstü olarak değerlendirilen ve birbirini tamamlayan insan hakları ve demokrasi kavramlarının varlığından söz edebilmek için öncelikle hukukun üstünlüğü ve adaletin tahakkuk ettiğine dair inancın toplumda yerleşmesi gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde, Ergenekon ve Balyoz davalarında yaşanan gelişmeler sonucunda kamuoyunda yargılama süreçlerinin adil bir biçimde yürütülmediğine ve bu davaların arkasında siyasi irade olduğuna dair kanılar artmıştır. ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu olarak, demokrasinin en önemli sacayaklarından biri olan yargının güvenilirliğinin tartışmaya açık bir hale gelmesinin demokrasinin yerleşmesi ve geleceği açısından sorun yaratacağını düşünmekteyiz.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan, içerisinde pek çok gazetecinin de bulunduğu dava sanıklarının kamuoyunda tartışma yaratan delillere dayanılarak uzun bir süredir yargılanması ve tutukluluk sürelerinin neredeyse cezaya dönüşmesi rahatsızlık vericidir. Öncelikle belirtmek gerekiyor ki tutuklama kararı temelinde bir tedbirdir. İnsanların kaçma ve delilleri karartma şüphesinin somut olgulara dayandırılmasının ardından tutuklanmaları hukuken meşrudur. Ancak tutuklu olan sanıkların neyle yargılandıklarını bilmeden yıllarca hapishanede yatması düşündürücüdür. Aynı zamanda bazı yayın organlarının, sanıkların hakkında suçları sabitleşmeden hüküm giymişler gibi yayınlar yapmaları masumiyet karinesi ilkesine zarar vermektedir.

Devamını oku...
 

12.09.2010 Tarihli Halk Oylaması Hakkında Basın Bildirisi

e-Posta Yazdır PDF

Türkiye’nin son günlerde gündemini 12 Eylül 2010 günü yapılacak anayasa değişikliği ile ilgili halk oylaması ve bu halk oylaması eksenindeki tartışmalar oluşturmaktadır. Demokrasilerde, parlamentonun çözüme ulaştıramadığı konularda halka başvurması normal karşılanabilir bir durumdur fakat Türkiye’de siyasi partilerin almış olduğu yanlış tutumlar sebebiyle referandum, toplumda ciddi bir bölünmüşlüğe ve kamplaşmaya sebep olmaktadır.

Toplumun farklı katmanlarının hem devletle hem de birbirleri ile yaptığı bir çeşit toplumsal sözleşme olan anayasa, her kesiminin haklarını güvence altına almalıdır. Bu yüzden de yeni bir anayasa oluşturmak ya da mevcut anayasada değişikliklere gitmek, farklı toplum kesimlerinin siyasi temsilcileri ile biraraya gelinerek genel bir uzlaşı çerçevesinde yapılmalıdır. Hatta sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, sendikaların ve meslek odalarının da fikirleri alınarak en geniş uzlaşma zemini aranmalıdır. Aksi takdirde toplumun geniş kesimleri dışarıda bırakılarak hazırlanan anayasanın topluma kalıcı çözümler sunamayacağı ortadadır. İktidarın anayasa paketini oluştururken farklı siyasi görüşleri muhatap almaması dolayısıyla da uzlaşma zeminini mecliste oluşturamayıp paketin kabulü için halk oylamasını diretmesi, bugün yaşadığımız sancılı sürecin en önemli sebeplerinden biridir.

Devamını oku...
 


yazarlar

ozgenacar27 Mart 2015
Özgen Acar
'YOLSUZLUK ALGISI!'


Cumhuriyet

1

yazar146 26 Mart 2015 
Özgür Mumcu
DAİMİ DİKTATÖR


Cumhuriyet

2

ezgi basaran 200x20025 Mart 2015 
Ezgi Başaran
ARINÇ-GÖKÇEK KAVGASININ GİZLEDİĞİ ASIL NOKTA

Radikal

3

butunyazilar


Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50